Program Erasmus+ 2014-2020
Co je Erasmus+ : Erasmus
Více na : www.naerasmusplus.cz
• Program Erasmus je určen pro rozvoj evropské spolupráce a posílení evropských hodnot na úrovni vysokého školství.
• Česká republika vstoupila do programu Erasmus v roce 1997 a aktivně od roku 1998/99.
• Zapojené státy jsou:
-
členské státy EU – 28 zemí
-
členské státy Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko)
-
Turecko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie
Spolupráce probíhá na základě inter-institucionálních dohod mezi vysokými školami.
• Program Erasmus umožňuje intenzivní spolupráci vysokých škol evropského regionu při realizaci společné vzdělávací politiky a postupné přibližování národních vzdělávacích systémů.
• Zmíněná spolupráce univerzit probíhá v oblasti vývoje nových studijních programů, implementování evropské dimenze do programů již existujících a zavádění ECTS (European Credit Transfer System). Dále se nabízí možnost společných projektů a studijních pobytů studentů i pedagogů na partnerských univerzitách v zemích Evropské unie, čemuž mohou předcházet přípravné návštěvy.
• Veškeré projekty v rámci programu Erasmus závisejí na aktivitě a schopnostech jednotlivých univerzit a jejich akademiků. Sami si v rámci Evropské unie hledají partnerské univerzity a s těmi pak uzavřou dohodu, o kterou se opírá spolupráce v rámci programu Erasmus. Příspěvek k financování schválených aktivit pochází ze společného rozpočtu zemí EU, do nějž přispívají vlády všech zapojených zemí.
• Dům zahraniční spolupráce (DZS) České republiky v Praze (zřizovatel MŠMT) koordinuje přípravu, schvalování a financování některých z vyjmenovaných aktivit programu Erasmus (studijní pobyty studentů a učitelů) a v případě ostatních aktivit spolupracuje s Komisí EU v Bruselu. Národní agentura spolupracuje s koordinátory programu Erasmus na vysokých školách.
Možné aktivity v rámci programu Erasmus+ : Erasmus
• Studijní stáže studentů (SM)
v rozsahu 3 - 12 měsíců na univerzitách v členských zemích Evropské unie, zemí EHP (Norsko, Lichtenštejnsko, Island), Turecku a Bývalé jugoslávská republika Makedonie, s nimiž má ZČU uzavřenou meziinstitucionální smlouvu, platnou pro příslušný akademický rok. Přehled meziinstitucionálních smluv v záložce Meziinstitucionální smlouvy Erasmus. Studenti mohou absolvovat opakovaně pobyt v zahraničí, v celkovém součtu 12 měsíců na každý studijní cyklus, tj. 12 měsíců na Bc., 12 měsíců na Mgr., 12 měsíců na Ph.D. studium.
• Krátkodobé stáže učitelů (TM)
v rozsahu 2 dny - 2 měsíce na univerzitách v členských zemích Evropské unie, zemí EHP (Norsko, Lichtenštejnsko, Island), Turecku a Bývalé jugoslávská republika Makedonie, s nimiž má univerzita uzavřenou inter-institucionální smlouvu platnou pro příslušný akademický rok. Akademici odpřednášejí na partnerské univerzitě část výuky, která tvoří součást tamního studijního plánu. Akademik musí odučit alespoň 8 hodin při délce pobytu 1 týden.
-
Praktické stáže studentů
- v rozsahu 2 – 12 měsíců ve firmách a dalších organizacích zemí EU (kromě orgánů EU), které zaměstnají studenta v rámci jeho studijního oboru. Účastníky mohou být čerství absolventi, pregraduální studenti od 2. ročníku studia a doktorandi v jakékoli formě studia. Konkrétní informace jsou na http://international.zcu.cz/erasmus/prakticka_staz.html nebo kontaktujte na ZV P. Bínová (binova@rek.zcu.cz). -
Školení VŠ zaměstnanců
- v rozsahu 2 dnů – 8 týdnů na zahraniční vysoké škole, ve školícím zařízení, firmě,
výzkumném ústavu, neziskové organizaci, bance apod. Forma školení – jazykový kurz, seminář,
náslechy přednášek nebo „stínování“ zaměstnanců příslušného pracoviště, studijní pobyt apod. (kromě konference).Konkrétní informace zašle P. Bínová (binova@rek.zcu.cz).
• Dům zahraniční spolupráce
• MŠMT ČR
http://www.msmt.cz/